Vážení přátele, zabývám se historií a genealogií Želče, rychtáři, starostově, školství, kolik německých obyvatel tady žilo apod. Je tady ovšem také jeden důležitý fakt, na který by se nemělo zapomenout. Po roce 1945 k nám do obce přišli také přímí účastníci 2. svět. války, jako jsou např. p. Hajná, p. J. Valoušek, p. Hokeš, p. Cajtler, p.Mencl a další, nechci všechny jmenovat, nerad bych na někoho zapomněl. Některé informace jsem získal na internetu, ale to je málo. Mezi lidmi a hlavně myslím mezi potomky je mnoho informací ať jak z vyprávění, tak písemné, fotografické apod. Těmto lidem bych se chtěl věnovat ve větší rozsahu, pochopitelně dle možnosti. Prosím budeme jim věnovat prostor na stránkách Želče? Já myslím že ano, ale potřebuji vaší pomoc. Rád bych vás požádal poskytněte nějaké podklady, vzpomínky, vždyť ti lidé již nejsou mezi námi a možná další generace si to rády přečtou. Vycházím se svých zkušeností, když jsem se mohl ptát, tak jsem se neptal. Nyní to chybí. Děkuji S pozdravem Květoslav Kořán kontakt 608949491 či předmětný email.

                                      

  Ludvík semm - mimořádný lidový soud v mostě pro nelidské zacházení

     V průběhu roku 1946 dochází k odsunu Němců ze Želče. Mezi odsunutými byla také rodina SEMM. Nic zvláštního až na jednu "maličkost". V té době bydlel na čp. 5 rolník Ludvík Semm se svoji rodinou. Je obecné známé, že v Želči byli za války váleční zajatci, převážně Francouzi a Poláci,(1) kteří u německých sedláků museli vykonávat hospodářské práce. O tom, že docházelo v té době k nelidskému zacházení neni nic nového. Dne 4. července 1945, Okresní správní komise v Žatci - vyšetřující komise II, ve složení JUDr. Vágnera, advokát a předseda, za přítomnosti Josefa Ženíška, Josefa Štrebla a zapisovatele Novotného, provedli výslech Ludvíka Semma. Z výslechu vyplynulo, "že byl členem SDP od roku 1936, později v NSDAP od r. 1938 jako Ortsgruppenleiter(2) v místní skupině. Mimo to byl příslušníkem SA. Uvádí, že u něho byli zaměstnáni Polky a Poláci, které často tloukl z malicherných důvodů a to zejména ženy. Výstupy s nimi měl často, zejména na poli, kdy je tloukl, křičel na ně a nadával jim do blbých Poláků. Doznal, že jednou ztloukl Polku v posteli, protože nechtěla vstávat do práce, dále jednoho Poláka na poli a často je šikanoval. Byl velkým nacistou."

    Uvádí se, že jmenovaný zůstává nadále v soudní věznici. To bylo 4.7.1945. Dále je poznámka "..dle sdělení pracovního tábora, byl obviněný předán do Kladna dne 8.7.1945".

Dne 11.10.1945, byl vyšetřovací komisí v Žatci, zaslán spis k vyřízení vedoucímu veřejnému žalobci u Mimořádného lidového soudu v Mostě.

Dne 30.9.1946, rok poté přípisem ze dne 30.9.1946 Referát národní bezpečnosti v Žatci dává souhlas Veřejnému žalobci u Mimořádného lidového soudu v Mostě, k uvolnění Ludvíka Semma, za účelem provedení odsunu z území ČSR a ať je "laskavě" dodán do pracovního tábora v Žatci.


(1) na půdě nad tanečním sálem v domě čp. 6, bývalá hospoda, jsou na trámu vyrytá francouzská jména

(2) Ortsgruppenleiter - vedoucí místní skupiny Ortsgruppe
                                                

pokračování >>>